Kulinarne ABC

Nie uwierzycie skąd pochodzą! Oto 5 NAJDZIWNIEJSZYCH KAW!

Jak mawiają niektórzy kawa to coś więcej niż napój- to styl życia. Chyba niewiele osób wyobraża sobie poranek bez kubka aromatycznego napoju, który nie tylko stawia na nogi, ale też poprawia nastrój. Stojąc przed sklepowymi półkami zastanawiamy się na którą kawę się zdecydować, bo wybór jest duży w zależności od rodzaju czy regionu z którego pochodzi. Ale czy wiecie jakie kawy są prawdziwym rarytasem i skąd pochodzą? Te informacje mogą Was  zaskoczyć. Poznajcie 5 najdziwniejszych kaw:

  1. Kopi Luwak- kawa pochodząca z … odchodów cywety czy łasiczki, które zjadają dojrzałe ziarna kawy, trawią je a na końcu wydalają. Z odchodów są on wybierane, czyszczone i sprzedawane za astronomiczne kwoty, sięgające aż kilku tysięcy złotych za kilogram. Przeprowadzone badania, mówią że enzymy trawienne tych łasiczek zmieniają zawarte w ziarnach kawy białka, przez co usuwają z niej goryczkę. Smak tej kawy jest podobno bardzo złożony i mocno… czekoladowy;
  2. Kopi Muntjac- tak jak poprzedniczka, zbierana jest z odchodów ale Muntjaca, zwierzęcia z rodziny jeleniowatych i żyjących w południowo-wschodniej Azji. Owocnia zostaje strawiona, zaś ziarna kawy pozostają nienaruszone. Podobno ziarna tej kawy są trudno dostępne, ponieważ nie ma specjalnych hodowli tych jeleni;
  3. Bat coffee lub Bat Crop- kolejna osobliwa kawa ale pochodząca od… nietoperzy , które jak się okazuje też podjadają owoce z krzewów kawowych.
  4. Jacu Bird lub Jacu Bird Coffee- ta kawa pochodzi od indyków. W Brazylii są one karmione ziarnami kawy, ale uwaga… tylko i wyłącznie najlepszą odmianą arabiki, a układ trawienny indyków służy jedynie do nadania jej szlachetnego smaku.
  5. Małpi rarytas- różnica produkcji tej kawy polega na tym, że przemierza on całego układu trawiennego małpy, a jedynie jest przez nią przeżuwana i wypluwana. Makaki tajskie w trakcie całego procesu ssania, nadają podobnie ziarnom kawy wyrazistego, waniliowego smaku. Zbiory tej odmiany wahają się od 4- 300 kg rocznie.

Przyznacie sami, że te informacje mogą lekko szokować. Ale czy to Was zniechęci do picia kawy? 🙂

źródło: flemming-cafe.pl